Parex bankas situācijai ir virkne iemeslu, kāpēc tas ir noticis – klientu neuzticība, ieguldījumu aizplūšana no bankas, nespēja saņemt papildus kredītus lai refinansētu esošos. Šie ir tikai daži, kas ir zināmi publiskā telpā, mazāk zināmi jāklausās pirmdien pa SWH 🙂

Kā viens no galvenajiem iemesliem Parex bankas pārņemšanai tiek minēts arī tas ka šī banka piederēja vietējiem uzņēmējiem, kā rezultātā nebija stabilas “mātes bankas”, kas varētu piešķirt papildus kredītus lai pārfinansētu esošos kredītus un amortizētu masīvas naudas izņemšanas, kas notiek pēdējā laikā bankās.

Tad nu lai saprastu who is who, nopublicēšu sarakstu ar Latvijas bankām un uzrādīšu cik % no bankas akcijām pieder LV rezidentiem un cik ārvalstu investoriem, jo itkā runājot, ka bankas ar stipru aizmuguri esot drošākas par bankām ar vietējo kapitālu. Uzreiz gribu atzīmēt ka šis nav nekāds ne baltais, ne melnais saraksts bet gan tikai apkopojums no FKTK mājas lapas un pašu banku mājas lapām.

1. AS “Aizkraukles banka” http://www.ab.lv Īpašnieki: 47% – Oļegs Fiļs (Latvija), 47% – Ernests Bernis (Latvija)

2. AS “Akciju komercbanka “Baltikums”” http://www.banka.baltikums.lv Īpašnieki: 100% – Akciju sabiedrība “Baltikums bankas grupa” (Latvija) pieder Latvijas privātpersonām

3. AS “Baltic International Bank” http://www.bib.lv Īpašnieki:no 10% līdz 20% – Vilorijs Belokoņs (Latvija), no 20% līdz 33% – Vjačeslavs Kramnojs (Latvija), no 33% līdz 50% – Valērijs Belokoņs (Latvija)

4. AS “GE Money Bank” http://www.gemoneybank.lv Īpašnieki: 100% – SIA “GE Money Latvia Holding” (Latvija) pieder General Electrics korporācijai

5. AS “HANSABANKA” http://www.hansabanka.lv Īpašnieki: 100% – Akciju sabiedrība “Hansapank” (Igaunija), pieder pilnībā Swedbank (Zviedrija)

6. AS “Latvijas Biznesa banka” http://www.lbb.lv Īpašnieki: 100% – Akciju komercbanka “Maskavas Banka” (Krievija)

7. AS “NORVIK BANKA” http://www.norvik.lv Īpašnieki: 51% – Straumborg ehf. (Islande), 19,8% – Jurijs Šapurovs (Latvija), 19,8% – Andrejs Svirčenkovs (Latvija)

8. Valsts akciju sabiedrība “Latvijas Hipotēku un zemes banka” http://www.hipo.lv Īpašnieki: 100% – Latvijas Republikas valdība

9. AS “Latvijas Krājbanka” http://www.krajbanka.lv Īpašnieki: 83% – AB bankas SNORAS (Lietuva) pieder krievijas privātpersonām

10. AS “Latvijas tirdzniecības banka” http://www.ltblv.com Īpašnieki: 100% – MDM Bank (Open Joint Stock Company) (Krievija)

11. AS “SEB banka” http://www.seb.lv Īpašnieki: 100% – Skandinaviska Enskilda Banken AB (Zviedrija)

12. AS “SMP Bank” http://www.smpbank.lv Īpašnieki: 93% – Komercbanka “Severnij Morskoj Putj” SIA (Krievija)

13. AS DnB NORD Banka http://www.dnbnord.lv Īpašnieki: 100% – Bank DNB NORD A/S (Dānija)

14. AS “Parex banka” http://www.parex.lv Īpašnieki: 84,83% – Latvijas Hipotēku un zemes banka (Latvija) *-akcijas atpirktas no V.Kargina un V.Krasovicka par 2LVL

15. AS “PrivatBank” www.paritate.lv Īpašnieki: 100% – Akciju komercbanka “Privatbank” (Ukraina)

16. AS “Reģionālā investīciju banka” www.rib.lv Īpašnieki: 89% – Akcionāru banka “Pivdenniy” (Ukraina)

17. AS “Rietumu Banka” http://www.rietumu.lv Īpašnieki: no 10% līdz 20% – Arkādijs Suharenko (Latvija), no 33% līdz 50% – BOSWELL (INTERNATIONAL) CONSULTING LIMITED (Malta), no 33% līdz 50% – Leonīds Esterkins (Latvija)

18. AS “TRASTA KOMERCBANKA” http://www.tkb.lv Īpašnieki: 38% – Igors Buimisters (Latvija), no 10% līdz 20% – Sergejs Tarasenoks (mantošanas process) (Latvija)

19. AS “VEF banka” http://www.vefbank.com

20. AS “UniCredit Bank” http://www.unicreditbank.lv Īpašnieki: 100% – Bank Austria Creditanstalt AG (Austrija)

21. AS “Latvijas pasta banka” http://www.latpastabanka.lv Īpašnieki: 100% – SIA “MONO” (Latvija)

Un te banku finanšu rādītāji uz 30.septembri (aizņēmos no šejienes, tāpēc arī Rietumu banka sarkanā krāsā):

bankas_30sep1

Jā un vēl neaizmirstiet – tas kas ir bankas īpašnieki neko nenozīmē. Galvenais ir cik apdomīga ir bankas kredītpolitika un cik uzticīgi ir tās klienti attiecībā uz bankas darbību, jo vienīgi apdomīga bankas darbība un pietiekama likviditāte (naudas pietiekamība) nodrošina bankas stabilu darbību jebkādos apstākļos.