Ir noticis neiedomājamais un par spīti visām krīzēm, recesijām un citiem bubuļiem, tu esi izlēmis nomainīt virtuves iekārtu vai pasūtīt mēbeles pie meistara. Ja tiešām ir tik traki ar tevi, tad izlasi dažus ieteikumus, kas palīdzēs tev samazināt tavus izdevumus vismaz par 15%, bet ja paveiksies ar “meistariem” tad par visiem 50%.

Piemērs Nr.1

Nepieciešams izgatavot virtuves iekārtu. Apzinot radus un paziņas, kas nesenā laikā pasūtīja sev virtuves iekārtas tiek iegūti dažu meistaru kontakti.

Atnāk ciemos pirmais meistars – uzmēra vietu , parāda materiālu paraugus, parāda pāris virtuvju paraugu bildes trauku galerijās, uzklausa kādu virtuvi un kādās krāsās vēlamies, un aiziet zīmēt un rēķināt.  Pēc nedēļas atnāk ar vienu datorizdruku ar krāsām kas pilnīgi neatbilda mūsu vēlmēm, vienu nepilnīgu skici kas zīmēta ar zīmuli un cenu piedāvājumu – lamināts 3200Ls, finierētas fasādes+lamināta korpuss 4600Ls. Tikai šajā brīdī sapratām ko nozīmēja viņa izteikumi, par skaisto remontu, jaunu dzīvokli un vajadzību pēc “krutas” virtuves. Vēl maita paņem un noplēš 40Ls par nepabeigtu zīmējumu…

Tad saucam otru meistaru no Jelgavas, kas uzzīmēja līdzīgu virtuvi un pēc 3 dienām atsūta cenu piedāvājumu – lamināts 1700Ls, finierējums+labākā furnitūra 2200Ls. Vienīgais izrādās tāds pašvaks virtuves mēbeļu zīmētājs, bet tas mums netraucē, jo zinam ko mēs vēlamies.

Ieraugot tik milzīgu cenu starpību, tikai izveidots virtuves rasējums ar precīziem izmēriem un precīzu visas furnitūras un apdares aprakstu, pat tika norādīti visi krāsu un materiālu kodi. Šo failu aizsūtīju kontroles pēc 5 dažādiem virtuves mēbeļu ražotājiem, kuru kontaktus atradu ss.lv. Pēc pāris dienām saņēmu atbildes. Cenu diapazons variējās no 2500Ls līdz 3800Ls un kas smieklīgākais daudzi pierakstīja komentāru – cena var mainīties pēc objekta apskatīšanas dabā. Tā arī es nesapratu kas var mainīties cenā apskatot vietu, jo jātaisa jau mēbeles nevis vieta:)

Rezultātā virtuvi paredzētos termiņos un par nolīgto cenu uztaisīja meistars no Jelgavas.

Piemērs Nr.2

Ir izdomāts kādas durvis ir nepeiciešamas, izdomājam visu līdz sīkumiem – kāds finierējums, kādā virzienā koka šķiedras, uz kuru pusi verās un pat kādu slēdzeni jāliek iekšā. Atkal uztaisu failu, kurā norādu kādas durvis vēlos, kāda apdare, materiāli un izmēri. Norādu durvju aiļu izmērus. Aizsūtu šo failu 10 durvju ražotāju firmām

Pēc nedēļas man ir priekšatlasītas 3 firmas, kas ir ar mieru uzņemties darbu par daudz maz līdzīgu ciparu. Izlemju, ka aicināšu visas firmas un lai noņem paši savus mērus un piedāvā galīgo cenu un izgatavošanas termiņus.

Atbrauc pirmās firmas pārstāvis. Nomēra visus izmērus, pastāsta savu durvju priekšrocību attiecībā pret citām un pasaka, ka mērus atdos kolēģim un tas sarēķinās galīgo ciparu. Nākamajā dienā aizbraucu uz biroju un priekšā man jau ir cenu piedāvājums. Un ak vai 50Ls par katru durvi vairāk nekā bija norādīts e-pastā. Prasu kāpēc tā, atbild ka redz esot kļūdījušies ar finierējuma škiedru virzienu un tāpēc esot tik dārgi. Pasaku, ka ir pa dārgu un neder un dodos prom. Pēc brīža zvana uzmērītājs (kas izrādās galvenais) un stāsta kautkādas pasakas un mēģina piedāvāt atlaidi ja maksāšu bez nodokļiem. Atsaku.

Pēc dienas aizbraucu ciemos pie otras firmas. Birojs atrodas centrā, puspagrabā, var redzēt ka telpa jau kādu laiku nav apkurināta un durvju paraugu pakašdaļas ir pārklājušās ar pelējumu. Izlemju ka nevaru uzticēt darbu uzņēmumam, kas nespēj pat paraugus turēt kārtībā. Atvados arī no viņiem.

Trešais kantoris izrādījās Valkas meistaru pārstāvniecība Rīgā. Puiši gan apstiprināja savas piedāvājuma cenas, gan bija pretīmnākoši un uztaisīja nelielu atlaidi. Nākamajā dienā atbrauca, nomērīja izmērus un teica lai pēc 2nedēļām gaidu durvis, kas arī notika.

Secinājums.

Ja vien ir iespēja nelaižiet meistaru savam dzīvoklim/mājai pat tuvumā, pirms tas nepasaka  cenas par savu darbu. Tāpat ja vēlaties pasūtīt mēbeles, ja nevariet paši, tad palūdziet dizaineru uzzīmēt virtuvi, iebūvēto skapi, kumodi un ar visiem izmēriem un materiālu aprakstiem sūtiet skices meistariem, lai tie pasaka cenu. Un tikai tad aiciniet ciemos, jo citādi šādi viņiem vairs nebūs iespējams neadekvāti pacelt cenas tikai tāpēc, ka jums ir labs un kvalitatīvs remonts un dzīvoklis atrodas nevis blokmājā, bet jaunajā projektā.